A szenvedést okozó tényezők a következő: a nem-tudás, az önösség, a vágy, az ellenszenv és az élethez való ragaszkodás
A jógáról
Kétezer évvel ezelőtt aligha kellett volna szót ejteni az egészség és a jóga viszonyáról, mert eredendően a jógának előfeltétele volt az egészséges és egysúlyos testi állapot. A jóga elsődleges feladata nem az volt, hogy megszüntesse a különböző testi és lelki betegségeket, hanem az, hogy a teljes megszabadulás elérését segítse. Ez a helyzet mára és különösen itt nyugaton, teljesen megváltozott. Sokan éppen azért fordulnak a jóga felé, mert különböző testi betegségekben szenvednek és a jóga segítségével szeretnének ezektől megszabadulni. A jóga valóban alkalmas arra, hogy akár súlyos betegségeket vagy testi rendellenességeget meggyógyítsunk általa.
"Betegség, tompaság, kétség, hanyagság, restség, féktelenség, szétszórtság, felszínesség és az állhatatlanság: ezek az akadályok zavarják meg a tudatfolyamatokat"- mondja Patandazsali (I.30)-jóga
A Patandzsali-jóga szutrák ( misztikus képességekkel rendelkező indiai bölcs, valamikor i.e. 4. sz. és i.sz. 6. sz. között élhetett.), a leghirelesebb és legrégibb rendelkezésünkre álló szöveg, amely részletesen tárgyalja a jóga témakört. A nagy látnoka jógát az első fejezet legelején a tudat hullámzásának és mozgásának megszüntetéseként határozza meg. Patandzsali a jóga folyamatát 8 egymásra épülő lépésben összegezte, ezt a rendszert astanga (nyolc ágú) vagy rádzsa (királyi) jógának is nevezik. A jóga elemeit, gyakorlásuk módját nem ő találta ki, ezek a hagyomány szerint öröktől fogva léteznek.
A Jóga nyolc ága
8., SZÁMÁDHI (megvilágosodás, a tudat fölötti lét)
Pránajama
légzés tudatosítás
"Ha a lélegzet nyugtalan és izgatott, akkor a tudat is nyugtalan és izgatott. Ha légzés uralt, akkor a jógi tudata szilárd és kiegyensúlyozott"
A pránayama az energia legkisebb egységének akaratlagos szabályozása, befelé irányítása, ellenőrzés alá vonása, kiterjesztése.
Úgy tartják, hogy a legnagyobb jógik számára még az is lehetséges, hogy uralkodjanak a halálon, mivel az élet meghosszabbítható a légzés szabálypzásával.
A jóga tanításai szerint két tényező határozza meg az életben az ember testi és tudat állapotát, az egyik a légzés, a másik a gerinc. Az elsőt a légzésgyakorlatokkal (pránajáma) a másodikat a testhelyzet gyakorlatokkal (ászana) tehet tökéletesíteni. Az ászanában is megnyilvánul, hogy a prána mozgása felemel és kifelé irányul, azaz energiát felfelé vezeti a gerincben. Ez egy kifelé irányuló energiaáramlás, amely a külvilág felé visz. A hátrahajlások különösen hatékonyak a pránaáramlás beindításával. A pránát elképzelhetjük egyfajta életenergiaként, lélekként vagy olyan kegyelemért, amely áthald a testen és az elmén. A prána maga az élet és az energia- ha feléled, hőt termel és tüzet szít. Ha a prána túlságosan aktív, akkor megalománia vagy más hiperpránikus állapot alakul ki, ilyen például megszállottság. A légzés természetes folyamatába beavatkozni csak nagyon óvatosan fokozatosan és erőltetés nélkül lehet.
A jóga jótékony hatásai
A jóga elvezet a kétkedéstől a teljes életig
- egyensúlyba hozza a szervezet működését
- megelőzi a betegségek kialakulását,
- egészségesebbé tesz (jobban, mint bármilyen mesterséges multivitamin).
- méregtelenít, javítja az emésztést,
- elűzi a stresszt,
- helyreállítja a hormonháztartást,
- nőknél a menstruációs ciklust,
- javítja az inkontinencia (például vizeletcsepegés a gyenge gátizomzat következtében) tüneteit,
- kiterjeszti a kötött ízületek mozgástartományát,
- testileg, lelkileg, szellemileg kiegyensúlyozottabb emberré tesz. (ez egyébként szerintem mindenféle jógastílus rendszeres gyakorlására igaz).
- a fizikai gyakorlás hatására fellobban testedben a belső tűz, az agni (tisztító tűz), hatására aktiválódnak a test energia központjai, melynek legjótékonyabb következménye, hogy fiatalabbnak, rugalmasabbnak, erősebbnek érzed magad,